Diskurálnak - darabbá szerkesztetten, előadássá rendezetten - színházról, színészekről, barátságról, szerelmekről, családokról, Budapestről, álmokról, árulásokról, jelenről, nőkről, férfiakról, mindenről, szóval az életről. Januárban, Jordán Tamás születésnapján mutattuk be az előadást. Ők írták, ők rendezték. Közös tortát kaptak akkor. De lesz majd külön tortája is nálunk Bálint Andrásnak. Megünnepeljük. Szeretjük. Nagyon. Isten éltessen sokáig, drága András!
Készülve az ünneplésre, találtunk róla egy írást. Negyven éve készült az akkor épp 40 éves Bálint Andrásról. Koltai Tamás színházi író, kritikus írta róla. Idézünk belőle: "Nem tudom, hogy a legelső szerepe volt-e Bálint Andrásnak a Pécsi Nemzeti Színházban a Lear király Edgárja, mindenesetre egyike lehetett az elsőknek. (Mindössze egy évadot töltött Pécsett.) Könyvbe mélyedő fiatalember, akit a szellem elvont világából gonosz csel űz a kegyetlen valóságba. Értelmiségi, könyvvel a kezében. Igen, ez Bálint András. (...) Az okos, kicsit fürkésző tekintet Bálint András színészarcának mindenkori sajátja. Az elrendezett, nyugodt vonások belső harmóniáról, mértékletességről, intelligenciáról tanúskodnak. Bálint nem önmagából kiforduló színész. Nem „pojácaalkat”. Nem a játékos szertelenségek akrobatája. Szerepeiben is megőrzi saját értelmiségi arcát, s ezt csak az a színész teheti meg, akinek van saját arca. Ez az arc korunk lírai hősének arca; azé a fiatalemberé, aki érzékenyen, idegeiben és egész szellemi habitusában - átéli napjaink konfliktusait. Ezt az arcot fedezte föl korai filmjei számára Szabó István, amikor - önmaga átpoetizált alteregójaként - Bálint Andrásban személyesítette meg a hatvanas években felnőtté érő értelmiségi nemzedéket, amely a gyermeki emlékek mozaikkockáiból és a társadalmi átalakulás építőköveiből rakja össze saját világát (Álmodozások kora, Apa, Szerelmesfilm). (...) Ha rendező volnék, többet alapoznék arra a visszafogott, szarkasztikus bölcsességre, amely Bálint András színészi alkatának eredendő komolyságát szemérmes humorral fűszerezi, ő maga régóta ismerheti lényének ezt a rejtett, belső derűjét."
Itt, a Rózsavölgyi Szalonban, mi rajongva nézzük ezt az arcot. Nagyszerű érzés, hogy sokat időzhetünk Bálint Andrással. Egyébként biciklizik és fut is. Karbantartja a szellemét és a fizikumát. Erre büszke is. Egy csodás nyolcvanas. Persze úgysem hisszük el...